Anodowanie

Procesem anodowania nazywa się wytwarzanie warstwy tlenku na powierzchni metali. To metoda obróbki, która cieszy się dzisiaj bardzo dużym zainteresowaniem. Najczęściej, anodowanie jest stosowane do zabezpieczania powierzchni przedmiotu, ponieważ wpływa na jego wytrzymałość. Decyduje o odporności, którą metal wykazuje w przypadku korozji czy ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Ponadto, anodowanie może mieć charakter zdobniczy, ponieważ pozwala na uzyskanie powłoki w konkretnym kolorze. Ogromne znaczenie ma również otrzymana faktura powierzchni. Proces jest dodatkowo bardzo ważny dla produkcji kondensatorów, ponieważ umożliwia wyposażenie folii aluminiowej w odpowiednią warstwę mającą charakter izolacyjny. Generalnie wyróżnia się III typy anodowania. W typie I, warstwa tlenku powstaje przez zastosowanie roztworu składające się z kwasu chromowego. Typ II wykorzystuje kwas siarkowy. Jest on również podstawą III typu anodowania, z tą różnicą, że w tym przypadku niezbędne jest jego wyższe stężenie. Niekiedy, do kwasu siarkowego dodawany jest kwas szczawiowy. W przypadku typu III wyróżnia się anodowanie barwione i niebarwione. Możliwe jest uzyskanie różnych kolorów, dlatego nowoczesne zakłady proponują między innymi anodowanie na czarno. Proces ten pozwala także na skuteczne i trwałe barwienie aluminium. Wystarczy wzbogacić elektrolit odpowiednim dodatkiem kolorystycznym. Produkty anodowania typu III bardzo często impregnowane są przez zastosowanie odpowiedniej grubości warstwy PTFE. Służy to przede wszystkim do zwiększenia wytrzymałości ściernej powierzchni. To rozwiązanie wykorzystywane jest między innymi w produkcji elementów wchodzących w skład wyposażenia dla wojska, na przykład celowników. Ponadto, cieszy się ono popularność w zakładach produkujących zawory czy przekładnie.
Jedną z podstawowych usług, które są oferowane przez anodownie, jest anodowanie aluminium oraz stopów tego metalu. Dzięki temu, na powierzchni aluminium powstaje warstwa tlenku cechująca się optymalną grubością. Jej otrzymanie nie byłoby możliwe w warunkach naturalnych. Pierwszym etapem jest odtłuszczanie oraz płukanie materiału. Następnie, wykonywane jest trawienie aluminium lub polerowanie elektrochemiczne. Wybór odpowiedniej metody jest ściśle uzależniony od tego, jaki rezultat końcowy jest wymagany. Kolejno przeprowadzane jest też płukanie, anodowanie, płukanie i opcjonalne barwienie, w sytuacji kiedy pożądane jest uzyskanie konkretnego koloru. Etapem wieńczącym cały proces jest uszczelnianie otrzymanej powłoki. Najczęściej, anodownia współpracuje między innymi z producentami mebli, którzy wykorzystują anodowane profile aluminiowe czy firmami działającymi w przemyśle motoryzacyjnym. Anodowanie aluminium wykonywane jest również dla celów przemysłu spożywczego, ponieważ wówczas powierzchnie metalu może mieć kontakt z produktami przeznaczonymi do spożycia. Celem anodowania aluminium jest także zabezpieczenie go przez korodowaniem w towarzystwie chlorków, dzięki czemu metal znajduje zastosowanie w stoczniach. Możliwe jest też chromianowanie aluminium, co znakomicie wpływa na przyczepność lakierów. Proces pozwala ponadto na otrzymanie szerokiej palety kolorów warstwy anodowej.
Oferujemy Państwo anodowanie najwyższej jakości, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wszystkie zlecenia realizujemy terminowo, z naciskiem na konkurencyjność cen.

Współpraca

Kontakt

GAL-MECH S.C.
05-270 Marki k/Warszawy
ul. Duża 1
Tel.: +48 693-528-819, +48 604-196-122
Email: kontakt@galmech.pl
NIP: 125-12-17-720
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 do 15.00